![]() |
Eugene Triguba/unsplash.com nuotrauka |
Lapkričio 19-ąją minėsime Pasaulinę žuvusiųjų eismo įvykiuose atminimo dieną. Ji Jungtinių Tautų ir Pasaulio sveikatos organizacijos iniciatyva nuo 2005-ųjų kasmet minima trečiąjį lapkričio sekmadienį.
Gailestinga vairuotojų meilė
Popiežius Pijus XII 1956 m. ragino vairuotojus: „Neužmirškite gerbti kitus kelio naudotojus, būti mandagūs ir nuoširdūs kitiems vairuotojams ir pėstiesiems bei rodyti jiems paslaugumą. Didžiuokitės mokėjimu valdyti dažnai prigimtinį nekantrumą, kartais paaukodami kažkiek savigarbos jausmo, kad nugalėtų pagarbumas, kuris yra tikros gailestingosios meilės ženklas. Taip ne tik išvengsite nemalonių avarijų, bet ir padarysite automobilį sau ir kitiems naudingesne priemone, gebančia suteikti daugiau tikro malonumo“.
Tokį popiežiaus raginimą išgirdę Belgijos vyskupai pakvietė vairuotojus „paliudyti mandagumą ir gailestingąją meilę supratingai reaguojant į nerangius pradedančiųjų manevrus, parodant dėmesingumą pagyvenusiesiems ir vaikams, dviratininkams ir pėstiesiems, susitvardant kitiems pažeidus eismo taisykles. Krikščioniškasis solidarumas visus kelio naudotojus skatina labiau puoselėti tarnavimo dvasią padedant sužeistiesiems ir pagyvenusiesiems, ypač rūpinantis vaikais bei neįgaliaisiais“. Dėmesį kūnui turėtų lydėti daugeliu atvejų ne mažiau būtina dvasinė pagalba.
Vairuotojų gailestingosios meilės praktikavimui būdingi du matmenys. Pirmasis reiškiasi rūpinimusi, kad transporto priemonė būtų techniškai saugi, siekiant išvengti sukelti sąmoningą pavojų kito gyvybei. Rūpintis savo transporto priemone taip pat reiškia nesiekti daugiau, negu ji pajėgi duoti.
Antrasis matmuo susijęs su meile keliaujantiesiems, kurių gyvybei nevalia kelti pavojaus netinkamais ir neatsargiais manevrais, galinčiais padaryti žalos keleiviams ir pėstiesiems. Žodį „meilė“ čia vartojame norėdami atkreipti dėmesį į daugialypes formas, kuriomis reiškiasi autentiška gailestingoji meilė, t. y. pagarbą, mandagumą, atidumą ir t. t. Geras vairuotojas mandagiai praleidžia pėsčiąjį, neįsižeidžia aplenktas, netrukdo norinčiajam važiuoti greičiau, nekerštauja. (Iš Popiežiškosios migrantų ir keleivių sielovados tarybos „Kelio pastoracijos gairių“).
Neskubėkite taip greitai į dangų
Lapkričio 19-ąją daugelyje Lietuvos bažnyčių bus aukojamos Mišios už žuvusiuosius keliuose (Vilniaus Šv. Ignoto bažnyčioje 12 val. Mišias aukos Lietuvos policijos kapelionas kun. Algirdas Toliatas).
Prisiminsime žuvusiuosius keliuose, nepamiršime gyvųjų – atkreipsime dėmesį į kiekvieno atsakomybę už elgesį kelyje: visi eismo dalyviai – vairuotojai, pėstieji, dviratininkai – yra atsakingi už savo bei kitų žmonių sveikatą bei gyvybę.
Kapeliono A. Toliato patarimas visiems keliaujantiesiems: neskubėti taip greitai į Dangų. Prisiminti, kad skubėdami galime lemti ir kito žmogaus ateitį. Tik atrodo, kad skubėdami sutaupome laiko. Iš tiesų 10 sutaupytų minučių nieko nepakeis. O dėl jų rizikuojame gyvybe.
Lietuvos policija, Lietuvos automobilių kelių direkcija, Šv. Ignoto bažnyčios bendruomenė drauge su Lietuvos technikos biblioteka kviečia paminėti Pasaulinę žuvusiųjų eismo įvykiuose atminimo dieną ir drauge atlikti gerą darbą – dovanoti kraujo Lietuvos ligoninių pacientams. Vieno donoro kraujas gali išgelbėti net trijų žmonių gyvybes, tad visi galime išties svariai prisidėti. Tai padaryti bus galima lapkričio 19-ąją, sekmadienį, iš karto po 12 val.šv. Mišių, šalia bažnyčios įsikūrusioje Lietuvos technikos bibliotekoje. Kraujo donorais gali tapti sveiki 18–65-erių žmonės. Būtinas asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas.