![]() |
Nekilnojamasis turtas – tai žemė ir su ja susiję objektai, kurie pagal prigimtį yra nejudinami ir kurių negalima perkelti į kitą vietą nepakeičiant formos, paskirties ir nesumažinant jų vertės. Nekilnojamąjį turtą apima tokie pastatai kaip butai, namai, administracinės, komercinės patalpos bei inžineriniai statiniai. Taip pat nekilnojamuoju turtu yra įvardijami miškai, sklypai ir inžineriniai tinklai: vandentiekio, šilumos, elektros perdavimo bei dujų tinklai. Remiantis paskolų banko pastebėjimais, dažniausiai įsigyjamas nekilnojamasis turtas – namai, butai, sklypai, komercinės ir administracinės patalpos. Specialistai pastebi, kad nekilnojamasis turtas yra viena vertingiausių nuosavybių, kokią žmogus gali įsigyti. Kadangi nekilnojamojo turto kainos yra nemažos, daugelis asmenų, norėdami įsigyti butus, patalpas ar žemės sklypus, kreipiasi į bankus dėl paskolos. Taigi, ką derėtų žinoti ir kuo pasidomėti teikiant paraišką dėl paskolos nekilnojamajam turtui įsigyti?
Nekilnojamojo turto vertė yra kintanti, kuri priklauso nuo tokių veiksnių kaip ekonominė šalies situacija, valdžios institucijos, netoliese esantys strateginės vertės objektai, esami gyventojai, kaimynystė ir pan. Kadangi nekilnojamojo turto kainos yra didelės, prieš norint jį įsigyti dauguma žmonių kreipiasi į bankus ir teikia paraiškas paskolai gauti. Paskola nekilnojamam turtui – tai finansinis įsipareigojimas, kurį asmeniui ar šeimai tam tikrą metų skaičių, kiekvieną mėnesį, vienodomis įmokomis reikės mokėti paskolos davėjui. Kadangi butai ir namai yra populiariausias nekilnojamojo turto įsigijimo sprendimas, kurį kiekvienais metais renkasi vis daugiau žmonių, prieš pasirenkant nuolatinę gyvenamąją vietą rekomenduojama atkreipti dėmesį į namo statybos būklę. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kokios statybos namas pasirinktas: naujos ar senos, tačiau renovuotas, ar būstas kol kas pateikiamas tik brėžiniuose ir pan. Taip pat nereikia pamiršti, kad, įsigijus būstą, nemažos lėšų sumos gali prireikti jo įrengimui: vidaus apdailos medžiagoms, baldams, didesniems pirkiniams kaip buitinė technika, baldai, darbuotojų užmokesčiams, atliekantiems kosmetinį remontą ir pan. Visuomet naudinga pabendrauti su įsigyjamo būsto kaimynais ir aptarti namo renovavimo, bendrijos bei kitus aktualius klausimus. Nutarus įsigyti konkretų nekilnojamąjį turtą, apgalvojus, kokios paskolos sumos reikės, ir turint reikiamus dokumentus galima kreiptis į banką dėl finansavimo.
Kreipiantis dėl finansavimo būsto paskolai gauti, pirmiausia reikia užpildyti paskolos prašymą. Taip pat reikia pridėti finansinių įsipareigojimų sutarčių kopijas, kurios gali būti gautos lizingo bendrovėse ar kitose finansavimą teikiančiose vietose, valstybinio socialinio draudimo pažymėjimą, jei turima, nuomos ar autorines sutartis, bankų išrašus, kurie įrodo gaunamas pajamas ir jų stabilumą. Dar vienas dokumentas, kuris būtinas, norint gauti paskolą – metinė pajamų deklaracija. Jeigu paskolą siekiama gauti su bendraskoliu, antrajam asmeniui reikia pateikti analogiškus dokumentus. Jeigu žmogaus pase nėra informacijos apie patvirtintą gyvenamosios vietos registraciją, jis turi pateikti gyvenamosios vietos deklaracijos pažymą. Nutarus imti paskolą nekilnojamajam turtui įsigyti, be pirkimo sutarties, prireikia šių dokumentų: asmens tapatybės kortelės arba paso, kredito sutarties, patvirtinančios finansavimą būstui įsigyti, notaro patvirtintos sutarties dėl nuosavybės teisės įregistravimo, kuri bus skirta Registro centrui. Tam tikrais atvejais gali prireikti teismo leidimo dėl nepilnamečių vaikų persikraustymo į naują vietą. Tam, kad būtų gauti įvairūs notaro patvirtinti dokumentai, įstaigoms, ruošiančioms juos, prireikia sumokėti papildomas pinigų sumas, tačiau sutvarkius visus teisinius dokumentus galima kur kas greičiau įsikurti ir gyventi naujame nuosavame name ar bute.