Quantcast
Channel: Bernardinai.lt
Viewing all articles
Browse latest Browse all 14789

Literatūroje per ilgai buvo slepiami skausmingi išgyvenimai

$
0
0

Skaudžios patirtys, vaikystėje patirtas smurtas palieka randus ir gerokai iškreipia žmogaus pasaulėjautą. Rašytoja Rebeka Una įsitikinusi – paauglių literatūroje skausmingi išgyvenimai buvo slepiami per ilgai. Todėl naujoje leidyklos „Alma littera“ išleistoje knygoje „Šeštadienį, aštuntą valandą“ autorė įrodo, kad net ir pačias sunkiausias temas galima pateikti visiems suprantama kalba. Naujoji autorės knyga šiais metais laimėjo paauglių ir jaunimo literatūros konkursą – buvo išrinkta geriausia iš 16 pateiktų kūrinių.

R. Una sako, kad naujasis psichologinės dramos kūrinys – ilgiausiai rašyta jos knyga. Pirmieji knygos puslapiai buvo užrašyti dar prieš dešimtmetį. Knygos „Šeštadienį, aštuntą valandą“ tematika – sudėtinga, nes joje kalbama apie paauglius, patyrusius seksualinę prievartą, emocines vaikystės traumas ir kitas visuomenei ypač jautrias problemas.

„Gal kam nors atrodys, kad kūrinys parašytas per daug bauginamai, tačiau skubu nuraminti – jį parašiau kaip mokėdama švelniau. Pagrindiniai knygos herojai Ala, Monika, Arvydas ir Gintė – geriausi draugai, kuriuos jungia skausmingos praeities žaizdos. Tai knyga apie teisę būti sužeistam ir teisę pasveikti, teisę gimti ir leisti gimti kitam“, – intriguoja autorė.

Paauglių ir jaunimo literatūros konkurso komisijos narė, literatūrologė Neringa Mikalauskienė mano, kad šios knygos stiprybė – autorės pasitikėjimas skaitytojo gebėjimu priimti kūrinį tokį, koks jis yra.

„Rašytoja leidžia knygos personažams vaikščioti bedugnės pakraščiu, žvelgti į jos gelmes, bet kartu – jaustis stipriems, kovoti už vertybes, kuriomis tiki, netgi tada, kai žemė po kojomis siūbuoja. Džiugina knygos daugiasluoksniškumas, gebėjimas derinti kelias painias linijas ir sukurti vientisą, motyvuotą pagrindinių veikėjų paveikslą“, – sako N. Mikalauskienė.

Rebekos Unos teigimu, šio knygos tikslas – gydomasis. „Visi mes pažeidžiami. Šiandien tu esi jaunas, rytoj – jau nebe. Šiandien tu stiprus, rytoj gali susirgti. Ši knyga turės terapinį poveikį tiems, kurie iki šiol kovoja su neigiama vaikystės patirtimi, kurie negali priimti savo praeities ir jos išgyventi. Tikiu, kad nėra nė vienos žaizdos, kurios negalima būtų išgydyti“, – sako rašytoja.

Literatūrologė N. Mikalauskienė priduria, kad tokio pobūdžio knygos šiuo metu – ypač populiarios ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.

„Turime nemažai tokio pobūdžio knygų vertimų iš užsienio kalbų, tačiau R. Unos kūrinyje paaugliai ras lietuvišką aplinką ir veikėjus. Džiugu, kad veiksmas vyksta ne Vilniuje, o Kaune, nes kauniečiams visos gatvės, namai ar skverai bus pažįstami, o kitiems žmonėms – tai proga pažinti miestą ir galbūt net jį šiek tiek pamilti“, – sako N. Mikalauskienė.

R. Una atskleidžia, kad knyga „Šeštadienį, aštuntą valandą“ išsiskiria neįprasta struktūra – kūrinys padalytas į dvi dalis, kurios skirtingai pristato tą pačią jaunuolių istoriją. 

„Norėjau, kad knygos siužetas atsiskleistų pamažu – etapais, kad su kiekvienu puslapiu skaitytojas sužinotų vis daugiau, būtų supažindintas su vis kitomis tų pačių įvykių interpretacijomis. Kalbėtis apie tai, kas skaudina – be galo svarbu, ir jokia patirtis negali būti nuvertinta“, – sako R. Una.

Rašytojos minčių ir jausmų raiška, gyvi dialogai, N. Mikalauskienės teigimu, bus atpažįstami tiems, kurie šiandien sėdi mokyklos suole, o knygoje sprendžiamos problemos – universalios, jos rūpi visų laikų paaugliams: „Ne kiekvienam rašytojui pavyksta priartėti prie paauglio pasaulėjautos, nes ši skaitytojų grupė pati reikliausia. R. Unai tai pavyko.“ 

Rebeka Una – tai kūrybinis rašytojos Jurgos Šalaševičiūtės pseudonimas. Jos debiutinė knyga „Atjunk“ sulaukė didelio skaitytojų ir literatūros kritikų dėmesio. 2017 m. R. Una tituluota geriausia paauglių ir jaunimo literatūros konkurso rašytoja, jos rankraštis „Šeštadienį, aštuntą valandą“ išrinktas geriausiu iš 16 pateiktų kūrinių.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 14789