![]() |
Abrahamas Brody. Asmeninio archyvo nuotr. |
Abrahamas Brody – jaunas amerikietis menininkas, kuris keliaudamas po visą pasaulį jaučia nepaaiškinamą trauką kaskart vis grįžti į Lietuvą. Ironiška, kad tuo metu, kai jauni lietuviai bėga iš tėvynės, jos privalumais mėgaujasi tie, kurie galbūt geriausiai juos gali įvertinti. Netikėtai savo šaknis atradęs būtent čia, Abrahamas teigia, kad jo ryšio su Lietuva negalima paaiškinti niekaip kitaip, tik kaip kraujo šauksmu. Sausio pabaigoje muzikantas su džiaugsmu ir vėl grįžta švęsti modernios Lietuvos šimtmečio.
Nors gyveni svajonių mieste Niujorke, vis tiek kalbi, kad nekantrauji grįžti į Lietuvą. Ko čia ilgiesi, ieškai?
Niujorkas – puikus kosmopolitinis miestas. Muzika, kultūra, menas ten tikrai unikalūs. Čia esant mane visada stebina, kaip tiek daug skirtingų kultūrų gali sugyventi po vienu stogu. Tai tiesiog nuostabu ir labai įkvepia!
Vis dėlto būdamas ten labai pasiilgstu gamtos, ramybės ir Lietuvoje randamo kultūros grynumo. Pastebėjau, kad Niujorke visada patiriu didžiulį stresą. Lietuvoje, Vilniuje, jaučiuosi daug ramesnis ir stipresnis. Galbūt tai mano šaknys, draugai, gamta, tačiau būdamas Niujorke jaučiu, kad viskas, kas yra Lietuvoje, mane labai traukia ir įkvepia kūrybai dar labiau nei bet kur kitur.
Pagyvenęs metus Lietuvoje susikrovei lagaminus ir išvykai į prestižinę rezidenciją Niujorke, į teatrą „National Sawdust“. Kokius įspūdžius iš ten parsivežei?
Dalyvauti šioje kūrybinėje programoje labai nekantravau, tačiau turiu prisipažinti, kad išvykstant iš Lietuvos teko nubraukti ašarą. Rezidencija Niujorke trunka ilgiau nei pusmetį – prasidėjo 2017 m. rugsėjį, o baigsis 2018 m. gegužę. Šis išsiskyrimas su Lietuva buvo skausmingas, tačiau produktyvus.
„National Sawdust“ – tai bene moderniausias state of the art teatras Brukline, kuris susitelkęs ties šiuolaikinės muzikos ir meno projektais. Šiais metais teatro tema – „Origins” (liet. „kilmė“). Tai sutapo su mano kūrybos principais. Ji sukasi būtent apie tai – mano ir klausytojo kilmę, šaknis bei jų suvokimą šiuolaikiniame pasaulyje.
Rezidencijos metu pristačiau savo kurtas kompozicijas, kurias įkvėpė tradicinės lietuvių liaudies dainos, dokumentinį filmą ir performansą apie Burjatiją, Sibirą ir ten gyvenančius šamanus bei savo grupės iš Maskvos „Pletai” kūrybą, įkvėptą baltų ir slavų mitologijos.
Balandžio mėnesį rezidencijoje pristatysiu paskutinę projekto dalį „Protėviai”, kuri sukurta bendradarbiaujant su sutartinių ansambliu iš Lietuvos „Trys keturiose”. Pasirodysime ne tik teatre „National Sawdust“, bet ir prestižiniame Kenedžio centre (Kennedy Center) Vašingtone.
Kokie tavo artimiausi planai Lietuvoje? Gal jau turi idėjų, kokių naujų projektų imsiesi grįžęs?
Trumpam į Lietuvą grįžtu sausio gale. Esu parengęs mini turą po Baltijos šalis. Pristatysiu kūrinius iš neseniai išleisto albumo „Iš turtingos tamsios žemės”, naujas dainas ir kūrinius lietuviškai bei angliškai, juos lydės daug tradicinių instrumentų ir šiuolaikinio skambesio pridedančios elektronikos.
Sausio 31 d. koncertuosiu Vilnius Valdovų rūmuose, Utenos kultūros industrijų centre „Taurapilis” pasirodysiu vasario 1 d., Liepojoje „Lielais Dzintars” koncertų salėje vasario – 3 d., o Klaipėdos kultūros fabrike – vasario 15 d.
Taip pat turiu idėjų bendradarbiauti su įvairiais Lietuvos muzikantais, tačiau visa tai kol kas – tolesni ateities planai.
Šiemet mūsų šalis švenčia modernios Lietuvos šimtmetį. Tai ypatingi metai Lietuvai. Gal esi paruošęs kokių staigmenų šia proga?
Muzikinis turas sausio–vasario mėnesiais vyks būtent modernios Lietuvos šimtmečio proga. Manau, tai ideali proga švęsti šalies kultūrą ir jos unikalumą.
Tai išskirtinė galimybė kartu būti visai Lietuvai, įskaitant diasporą Amerikoje, Europoje ir kitur. Aš, kaip diasporos vaikas, žinau, kaip svarbu yra visiems kartu švęsti, kaip viena tauta. Lietuvos kultūra gali būti gyva ir aktuali visame pasaulyje.
Pasirodymu Latvijoje noriu pabrėžti, kad švęsti turime išmokti ne tik tarpusavyje. Tuo džiaugsmu turime dalintis ir su kaimynais, mūsų broliais latviais, su kuriais kultūriškai turime tiek daug panašumų, taip pat kitais. Koncerto Latvijoje metu pasirodysiu su Latvijos kanklininke virtuoze Laima Jansone ir sutartiniu ansambliu „Trys keturiose“.