![]() |
Nuotraukos autorius Kęstutis Vanagas/BFL |
Radviliškis, siekiantis įamžinti šiame mieste gimusio Tėvo Stanislovo (1918–2005) atminimą, paprašė ir kitų savivaldybių, kuriose yra gyvenęs bei dirbęs dvasininkas, žmonių siūlyti idėjas.
Šiemet sueis 100 metų, kai gimė vienuolis kapucinas, kunigas, pamokslininkas, Lietuvos pasipriešinimo sovietinei okupacijai dalyvis Algirdas Mykolas Dobrovolskis, žmonių meiliai vadintas Tėvu Stanislovu. 2018-uosius Seimas yra paskelbęs Tėvo Stanislovo metais.
Dvasininkas, kuris ankstyvoje jaunystėje pasirinko itin griežtos regulos vienuolio gyvenimą, buvo nuolat apsuptas žmonių. Šie ir pavieniui, ir būriais nuolat traukė pas jį pasisemti gyvenimo išminties, pajusti ramybę ir darną.
Didžiausias Tėvo Stanislovo palikimas – žmonių širdyse įžiebtas tikėjimas, o geriausias materialusis jo palikimas – Paberžėje sukaupta muziejinė ekspozicija.
Radviliškyje, kuriame gimė ir pradinę mokyklą baigė A. M. Dobrovolskis, nutarta skirti kunigui atminimo ženklą, tad iki sausio 6 dienos laukta pasiūlymų, koks jis galėtų būti.
Garbės pilietis
Radviliškio seniūno pavaduotoja Vigilija Dževečkienė „Lietuvos žinioms“ teigė, jog Radviliškio viešosios bibliotekos darbuotojai Tėvo Stanislovo gimtadienio proga (rugsėjo mėnesį) ketina organizuoti ne vieną parodą, knygos pristatymą ir kitų šio dvasininko atminimą įprasminančių renginių. Sulaukta ir gyventojų pasiūlymų šalia jo vaikystės namo pastatyti atminimo ženklą, taip pat – paminklą, Tėvo Stanislovo vardu pavadinti vieną Radviliškio miesto gatvių.
Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis tvirtino, kad įamžinti garbaus kunigo atminimą buvo nutarta dar prieš paskelbiant Seimui 2018-uosius Tėvo Stanislovo metais. „Beje, esame suteikę jam Radviliškio krašto garbės piliečio vardą“, – priminė savivaldybės vadovas.
A. M. Dobrovolskis 1918 metais gimė Radviliškyje geležinkelio tarnautojo šeimoje. Šiame mieste jis baigė pradinę mokyklą, vėliau išvyko mokytis į Kauno jėzuitų gimnaziją. Iš ten jaunuolio kelias pasuko pas tuomet Plungėje įsikūrusius vienuolius kapucinus. Vėliau jis studijavo Kauno kunigų seminarijoje, o tapęs kunigu dirbo Jurbarko, Raseinių, Ukmergės, Joniškio, Kėdainių rajono bažnyčiose. Už tai, kad Tėvas Stanislovas savo pamokslais bei kita dvasine veikla žadino lietuvių tautinę savimonę, beveik dešimt metų jam teko kalėti lageriuose Intoje ir Vorkutoje. Kaip sovietinės sistemos priešas jis kunigavo atokiausiose Lietuvos parapijose. Šios tapdavo žmonių, atvykstančių iš visos Lietuvos, Rusijos didmiesčių, traukos vietomis.
Gimtojo namo nebeliko
Radviliškio rajono meras A. Čepononis apgailestavo, kad dvasininko gimtojo namo, stovėjusio centrinėje Radviliškio miesto dalyje, nebeliko, tad ženklas jo atminimui įamžinti būtų statomas prie likusių pamatų. „Nemanau, kad apsiribosime vien tokiu ženklu“, – sakė jis. Rajono vadovas teigė siekiantis, kad įamžinimas būtų kuo prasmingesnis ir įvairesnis.
2018-ieji Tėvo Stanislovo metais paskelbti kėdainiečių į Seimą išrinkto parlamentaro Dariaus Kaminsko iniciatyva, jį tai padaryti paraginęs solistas Liudas Mikalauskas. Dainininkas yra Tėvo Stanislovo garbei rengiamo Paberžės festivalio meno vadovas.
„Tėvas Stanislovas – tokia šviesi ir tokia didelė asmenybė, kad kolegų Seimo narių tikrai nereikėjo įtikinėti 2018-uosius skelbti Tėvo Stanislovo metais“, – „Lietuvos žinioms“ sakė D. Kaminskas. Jis pabrėžė, kad didžiausias Tėvo Stanislovo palikimas – žmonių širdyse įžiebta tikėjimo šviesa, o geriausias materialusis jo palikimas – Kėdainių rajone, Paberžėje, sukaupta muziejinė ekspozicija.
Būtina remontuoti
Tėvo Stanislovo sukauptą Paberžės muziejinę ekspoziciją prižiūrinti Regina Galvanauskienė teigė, kad būtent į ekspoziciją reikėtų nemažai investuoti. „Tėvas Stanislovas yra surinkęs nemažai senovinių dvasininkų rūbų – arnotų. Juos saugome svirne kiauru stogu, nes nėra pinigų pastatui uždengti“, – apmaudo neslėpė muziejaus darbuotoja.
Taip pat būtina renovuoti senąją, kiauromis sienomis Paberžės kleboniją. Be kita ko, norima išleisti knygą apie unikaliuosius arnotus. „2018-uosius pavadinęs Tėvo Stanislovo metais Seimas galėtų pasirūpinti ir šio žmogaus rinktu paveldu“, – sakė R. Galvanauskienė. Anot jos, Paberžė, kaip ir joje gyvenant Tėvui Stanislovui, tebėra dvasinės šilumos ir ramybės ieškančiųjų traukos vieta.