![]() |
Šv. Bazilijus (329–379 m.) |
Žymiausia vyskupo Bazilijaus vardą ir šventumą menanti katedra stovi tiesiog Raudonosios aikštės širdyje Maskvoje (Palaimintojo Bazilijaus soboras). Tai nuostabi katedra, blyškiai mėlyname Rusijos danguje išsiskirianti gausybe išraižytų įvairiaspalvių kupolų, nepaprasta marmuro prašmatnybe bei šlovingos krikščioniškos šventosios Rusijos praeities liudijimu.
329 metais Cezarėjoje gimęs šventas Bazilijus buvo kilęs iš menininkų šeimos ir pats buvo menininkas. Jo šeima tokia turtinga šventųjų, kad kitos tokios hagiografijoje ir nėra: šventieji buvo jo senelė, motina, viena sesuo – Makrina ir du broliai Petras – Sebastijos vyskupas bei Grigalius Didysis – Nisos vyskupas.
Vadovaujamas tėvo, kuriam vieninteliam nebuvo „uždėta“ kanoninio šventumo aureolė, Bazilijus studijavo krikščioniškąją doktriną; ją vėliau gilino Konstantinopolio bei Atėnų mokyklose, kur susidraugavo su kitu daug žadančiu studentu Grigaliumi Nazianziečiu.
Kartu su krikščioniškąja doktrina Bazilijus studijavo ir retoriką, kurią greitai, siekdamas didelės sėkmės bei norėdamas susikurti pasitenkinimo kupiną bei pasiturimą gyvenimą, pradėjo ir dėstyti. Visa tai jis be didelių pastangų būtų galėjęs gauti, jeigu vieną dieną, atsisakęs savo svajonių apie šlovę, nebūtų tapęs asketu ir užsidaręs nuošalioje vietovėje Ponto kalnuose (Turkija), o vėliau leidęsis į kelionę po Egiptą, Palestiną ir Siriją vienuolių bei atsiskyrėlių takais ir jautęs vis didesnį potraukį jų gyvenimui vienatvėje, tyloje bei maldoje, kuris ryškėjo kaip viena gyvybingiausių dvasinių Bažnyčios jėgų ir kartu šventųjų šaltinis.
![]() |
Šv. Bazilijaus (Vasilijaus) soboras Maskvoje |
Grįžęs į savo atsiskyrėlio būstą Ponto kalnuose, įgijęs patirties, atsivežęs daugybę kelioninių užrašų bei sumanymų, Bazilijus vienas ten gyveno neilgai. Prie jo greitai prisidėjo Atėnuose sutiktas draugas Grigalius, o vėliau ir kiti, su kuriais jis įkūrė nedidelę vienuolių bendruomenę. Pasitelkę kelionėse įgytą patirtį, Bazilijus tuo laikotarpiu surašė dvi svarbias regulas, į kurias be pirmųjų pasekėjų savo gyvenimą lygiavo tūkstančiai kitų vienuolių, pasivadinusių savo įkūrėjo vardu – bazilijonais.
Pjeras Bardželinis (Piero Bargellini) rašė: „Bazilijus nesugriovė tuo metu jau egzistavusios ir klestėjusios Rytų vienuolystės pamatų, kaip vėliau dėl Vakarų vienuolystės pasielgė šv. Benediktas. Jis atskleidė Rytų dvasingumo jėgą ir ją pakoregavo, taip leisdamas jai išlikti.“
Tą Bazilijaus ir Grigaliaus dienas užpildančią tylą, tą darbščią bei intensyvią vienatvę kartu nutraukė iš Ponto miestų, ypač iš Cezarėjos, atsklidusios blogos naujienos apie nesėkmingai vykstančią kovą su arijonizmu – krikščioniškojo mokymo grynumui grėsmę kėlusia erezija.
Tada Bazilijus nusprendė palikti saugų prieglobstį ir įsiterpti į tą ginčą. Jis nuvyko į Cezarėją, kur buvo įšventintas kunigu, o 370 metais konsekruotas vyskupu. Viena už kitą aukštesnes pozicijas užėmę arijonai, remiami to paties Rytuose pagarsėjusio imperatoriaus Valenčio iš karto suprato, kad nuo šiol gyvenimas jiems kiek pasunkės. Ir iš tiesų Bazilijus greitai parodė, iš kokio molio jis drėbtas. Jis drąsiai ir išmoningai ėmėsi kritikuoti arijonus remdamasis visomis sritimis: doktrinos sritimi, o ypač sielovados organizavimo sritimi ir dar gyvas užsitarnavo magnus, t. y. didžiojo vardą.
Tačiau netikusius arijonus jis visiškai nuginklavo artimo meilės srityje. Savo pamoksluose bei kalbose didžiausią susirūpinimą jis reiškė dėl pagalbos vargstantiems broliams. Jis rašė: „Tu sakai, kam aš padariau bloga, išsaugodamas tai, kas mano? Pasakyk man nuoširdžiai, kas gi tau priklauso? Kas tau davė tai, ką turi? Jeigu kiekvienas pasitenkintų tik tuo, kas būtina, ir tai, ko turi per daug, atiduotų vargšams, tada nebūtų nei turtuolių, nei vargšų.“
Pereidamas nuo žodžių prie darbų, miesto prieigose sukūrė ištisą artimo meilės citadelę, pilną ligoninių, našlaičių namų bei prieglaudų, kurią žmonės jo garbei pavadino Baziliada.
Vieningų Bazilijaus, popiežiaus Damazo bei paties, Valentį pakeitusio imperatoriaus Teodozijaus, kuris nebuvo labai draugiškas eretikams, veiksmų dėka arijonizmas pamažu buvo išstumtas. O kai didįjį vyskupą dar gana jauną pasišaukė mirtis, šios erezijos žlugimas ir ortodoksijos pergalė buvo jau labai arti.
Bazilijaus laidotuvėse, paliudydama jo didybę, artimo meilę bei ištikimybę, dalyvavo visa Cezarėja įskaitant žydus bei pagonis.
Piero Lazzarin „Naujoji šventųjų knyga“ (Katalikų pasaulio leidiniai, 2011 m.)