Brolis Jokūbas: „Kad Žemėje būtų vietų, atvirų Dievui“ (1)
„Reikia ginti nykstančią rūšį – žmogų su širdimi. Jei dings žmogus su širdimi, beliks funkcionieriai. Širdis nemiršta. Ji tik deportuojama lyg į Sibirą. Nuostabus dalykas – ji gali bet kada prabusti, ištrūkti iš tremties ir prabilti. Nėra žmogaus be širdies“, – sako benediktinas vienuolis brolis Jokūbas Savickis OSB, tokią koncepciją susikūręs bendraudamas su žmonėmis, ieškančiais dvasinės pagalbos. Keturiasdešimt metų jis pats ieškojo dvasinio gyvenimo. Priėjo aklavietę rašydamas mokslinį darbą apie socialistinę ekonomiką, smarkiai susižalojo dvasią bestudijuodamas ezoterinius mokslus ir galiausiai buvo nustebintas dvasinį gyvenimą atradęs krikščionybėje.
Po ezoterinių mokymų – dvasinė duobė
Tikras br. Jokūbo vardas – Vytautas. Kilęs iš Klaipėdos, jis atvyko į Vilnių studijuoti ekonominės kibernetikos, besiruošdamas valstybiniams egzaminams perskaitė Markso „Kapitalą“ ir susižavėjo tuo skaidriu, klasikiniu akademiniu mąstymu. Ėmė studijuoti aspirantūroje, bandė rašyti disertaciją, bet neparašė. Susidūrė su problema – pateko į aklavietę. Tiesa, išeitį iš jos jis rado, bet tik po dešimties metų – jau būdamas vienuolyne.
Jaunas mokslininkas sprendė problemą, kaip tapti savo gyvenimo, savo galių – kūno, jausmų, minčių – autoriumi. „Ką daryti, kad ne galios mane valdytų, o aš jas. Juk matai, kad ne tu jas turi, o jos tave turi, ir dar tarpusavyje kovoja dėl valdžios. Tai laimi koks nors įsisiūbavęs jausmas, tai kūno ar proto inercija, o aš, deja, esu tik mūšio laukas“, – sako pašnekovas.
Ši priklausomybė nuo savo galių br. Jokūbui labai nepatiko. Lygiai tą pačią problemą matė ir socializmo ekonomikoje. Juk socializmas turėjo ekonominę ir politinę valdžią, teoriškai galėjo valdyti savo visuomenines galias, bet kai pabandė tai įgyvendinti praktiškai, eksperimentas ėmė aiškiai buksuoti.
„Kaipgi taip yra? Gamybos priemonės pagaliau priklauso liaudžiai, bet ta liaudis kažkodėl su jomis niekaip nesusitvarko. Brežneviniais laikais buvo visiška stagnacija – įklimpimas, ir aš su visu jaunatvišku naivumu klausiau savęs – kodėl galios tąso galių turėtoją ir niekaip nepaklūsta žmogui, visuomenei? Ilgai nesupratau, kodėl negaliu rasti atsakymo“, – sako vienuolis.
Tada jis nusivylė mokslu ir moksline veikla. Metė disertacijos rašymą, pakeitė darbą ir… nuklydo į rytietiškus mokymus.
Kelerius metus pas įvairius mokytojus mokėsi vadinamosios psichoenergetinės savireguliacijos paslapčių. „Joje buvo tokių mokytojų grandinė, dalijama ezoterinė literatūra, kurią saugumas toleravo gerokai geriau nei katalikiškąją. Įsipainiojau į tokią grupę, perėjau keletą mokytojų. Ant vieno užlūžau taip skaudžiai, kad po to penkerius metus nieko nenorėjau. Nenoriu net prisiminti. Buvo didžiulė duobė dvasine ir žmogiškąja prasme“, – sako br. Jokūbas
Ezoterinis mokymas anuomet teikė vilties įgyti savo galių. Jokūbas tuo susidomėjo todėl, kad siekė įvaldyti, įsigyti save ir tapti savo paties veiklos autoriumi. Juk kas gali būti labiau masinančio, nei galia įsigyti save? „Va, surasi raktą, tapsi galingas, niekas tavęs neįveiks, tu galėsi kitus paveikti, daryti įtaką, atsistosi ant kojų. Tokios žmogiškos pretenzijos iš pradžių būna gana nekaltos, o paskui įgyja puikybės ragus. Ypač mokytojų asmenyse šitie dalykai pasireiškia“, – sako jis.
Trokštamų tikslų br. Jokūbas nepasiekė, tik papuolė į dar didesnę priklausomybę, šį kartą – nuo mokytojų. „Pinigai – tai dar nieko. Jie ateina ir išeina, bet žmonės nukenčia, sužalojamos viltys, griūva idealai, gyvenimo prasmė. Šie keliai, pats pamačiau, yra labai pavojingi. Jie veda tiek į išorinį gyvenimo sudaužymą, sprogimą, tiek į gilų vidinio gyvenimo sužeidimą“, – pasakoja vienuolis.
„Šiandien Dievas mane priėmė į savo vaikų tarpą“
Nepaisant skaudžios patirties, sužeidimai buvę labai vertingi. Br. Jokūbas dabar žino, kad negalima lengvabūdiškai pasitikėti apsišaukėliais mokytojais, jei nori rasti tiesą ir tikrą gyvenimą.
„Dabar esu laisvas nuo visų ezoterinių mokymų. Aš juos jaučiu per kilometrą vien iš kvapo. Žinai, kad čia tai, kas vaikystėje persirgta. Kita vertus, labai aiškiai ir paprastai žinai, koks brangus lobis yra turėti rimtą, solidžia tradicija pagrįstą tikėjimą, juolab kad krikščionybė – paties Dievo į žemę atneštas mokslas. Būtum kažkur Indijoje ar Kinijoje, turėtum kitą dvasinį mokymą. Jie nėra ambicingi ir pavojingi kaip tos ezoterijos. Jie yra didžiosios dvasinės-kultūrinės tiesos ieškojimo tradicijos. Jose žmonės sužino dalį tiesos. Bet mes esame krikščioniškos dvasinės-kultūrinės tradicijos rėmuose, o ji mums duoda paties Dievo apreikštą tiesą, saugomą ir perduodamą Bažnyčios – tokią koordinačių sistemą, kurioje galime saugiai ir vaisingai ieškoti tiesos ir augti“, – sako pašnekovas.
Penkerius metus pratūnojęs dvasinėje duobėje, kažkokiu būdu, Dievo kviečiamas, vyras „atrėpliojo“ į katalikų bažnyčią. Niekas jo nekvietė, bet jau buvo prasidėjęs Atgimimas, kilo bažnyčios autoritetas. Nė iš šio, nė iš to br. Jokūbas pradėjo lankyti bažnyčią. Nei krikštytas buvo, nei maldų mokėjo, bet sekmadieniais nueidavo į Šv. Teresės bažnyčią Vilniuje.
„Buvo tiesiog gera. Jei nenueidavau, sekmadienis būdavo kažkoks netoks. Dvasinio gyvenimo deficitas, sutriuškinus ezoterinę mokyklą, juk buvo likęs. Kone pusantrų metų vis užsukdavau prie Aušros vartų pasimelsti. Ir melstis nelabai mokėjau, toks bjaurusis ančiukas buvau, pats krapščiausi“, – sako jis.
Pamažu subrendo noras pasikrikštyti. Pakrikštijo. „Išėjau – pasaulis visai kitaip atrodė, kita spalva švietė. Prisimenu kaip dabar tą dieną. Parėjau ir įrašiau savo dienoraštyje: „Šiandien Dievas mane priėmė į savo vaikų tarpą.“ Tapau krikščioniu. Man buvo 38 metai“, – sako br. Jokūbas.
Kartą Katedroje vyras išgirdo giedant grigališkąjį choralą. Tai buvo įspūdinga, vyras pajuto, kad ten yra Tiesa. Porą metų vien grigališkojo giedojimo klausėsi, o tada įsitraukė į Katedroje buvusį grigališkąjį chorelį ir netrukus nuvyko į festivalį Belgijoje, Prancūzijoje aplankė Solesmės benediktinų vienuolyną, kuris vėliau įkūrė Palendrių vienuolyną.
„Norėjau tikėjimo gyvenime rasti dvasinį gyvenimą. Kai nuėjau į tas sektas, bažnyčios gyvenimą gerbiau – gražų šventorių, babytes su skarelėmis, lietuvišką tradiciją. Bet kad ten gali būti dvasinis gyvenimas, nė minties nekilo. Maniau, kad tai nuoširdi tradicija, geras, šiltas, savas palikimas, kaip gimtojo krašto kapai. Jau būdamas vienuolyne kartą nustebau – kaip galėjo būti, kad tikėjimo pasaulis visiškai nedarė įspūdžio, kad tai yra dvasinio gyvenimo vieta? To paties galima ir dabar labai rimtai paklausti“, – sako pašnekovas.
„Aš jį tikrai radau“
Atsivertęs, pasikrikštijęs br. Jokūbas po dvejų metų, padvejojęs, pasikankinęs, galų gale ryžosi viską palikti. Susirašė su Solesmės vienuolyno abatu ir paprašė jį priimti. „Du lietuviai seminaristai ten jau buvo išvažiavę, aš buvau trečias. Išvažiavau ieškoti pašaukimo, žinodamas apie vienuolystę tiek, kiek gali žinoti žmogus, parą praleidęs vienuolyne“, – šypteli vienuolis.
Jam buvo jau keturiasdešimt metų ir jis suprato, kad arba turi kurti šeimą, kurios beklaidžiodamas nebuvo sukūręs, arba apsispręsti religiniam pašaukimui. „Pasukau tuo keliu. Viskas buvo nežinoma, nepažįstama. Pirmieji metai buvo lyg rūke, bet Dievas siuntė ypatingas malones, lydėjo, gelbėjo, guodė. Nepabėgau iš to vienuolyno. Buvau jau protingas – pasakiau, kad išeisiu tik tada, kai žinosiu, kur turiu eiti, nes tas žingsnis turi būti laiptelis į kitą žingsnį. Jei pabėgi, grįžti į pradžią ir padarytas žingsnis tampa bevertis“, – sako jis.
Sunkumų buvo daug, tačiau Dievas savo vaiku rūpinosi, globojo, saugojo, maitino, teikė paguodą, įžvalgų ir šviesų. „Tikrai atradau dvasinį gyvenimą tikėjimo gyvenime. Dabar paprasčiausiai žinau, kad dvasinis gyvenimas – tai asmeninis susitikimas ir draugavimas su Dievu, – sako vienuolis ir priglaudžia delną prie širdies. – Jis čia gyvena, Jis visą laiką su manimi, Jam viskas rūpi, Jis viską žino, Jis ir lydi, ir veda. Tik mano bėda, kad aš vis kažkuo per daug užsiėmęs ir ne visada išgirstu, ką Jis man sako. Nemoku įvertinti tinkamai Jo begalinio rūpesčio ir gerumo lobių. Dvasinis gyvenimas – ne įmantrios sistemos, įspūdingos galios, fenomenai. Tai tylus, gilus mylinčių vienas kitą asmenų draugavimas. Viskas supaprastėjo. Tai tikrai nuostabus pasaulis, ištisa visata, į kurią mes turime įkristi, paskęsti joje, kad visi dalykai čia įgytų gyvybę“, – sako vienuolis.
Pasak br. Jokūbo, ne tik vienuoliškas gyvenimas tai atskleidžia – ir paprastas tikinčiojo gyvenimas gali prie to atvesti. Jis pažįsta ne vieną pasaulietį, kuris labai intensyviai gyvena draugystės su Dievu gyvenimą. „Mano atveju pasiteisino spėjimas, kad aš čia, krikščioniškame tikėjime, Katalikų Bažnyčioje, rasiu dvasinį gyvenimą. Aš jį tikrai radau“, – sako jis.
Kai br. Jokūbas buvo įvelkamas į abitą, pagal tradiciją abatas jam plovė kojas, o visi vienuoliai eidami jam jas bučiavo. „Vos ne šimtas vienuolių ėjo ir bučiavo. Tada plūdau ašaromis… Nusiplovimo, išsilaisvinimo… Liturginės apeigos yra daugiau nei vien tik išorinė ceremonija. Čia dalyvauja Dievas. Jos yra vertikalaus ryšio ženklas: iš širdies – į Dievą, iš Dievo – į širdį. Tą vertikalę turėti labai svarbu. Tada viskas, kas vyksta, suranda savo vietą ir prasmę“, – sako brolis.
Pagrindinė tema – širdies
Br. Jokūbas sako drąsiai galintis tvirtinti, kad yra savo vietoje. Bendravimas su Dievu jam pasidarė pats vertingiausias dalykas, ir niekur tam geresnių sąlygų, nei vienuolyne, jis nerastų.
„Kad nesudaryčiau idealizuoto vaizdinio, kad čia skendi palaimoje, turiu priminti, kad žmogaus prigimtis smarkiai pažeista gimtosios nuodėmės. Mes su ja turime grumtis iki paskutinės valandos. Tos grumtynės yra mirtinos. Daug yra pagrindo būti savimi nepatenkintu, tad vargu ar galėčiau egzaltuotai sušukti, koks aš laimingas. Kai žiūriu į Dievą, jo gailestingumą, kiek jis pakenčia mano netikėliškumo, aplaidumų, kartais piktumo, kaip jis atleidžia ir gydo, aš tiesiog nuščiuvęs esu, rankos nusvyra. Kaip galima tokį niekšą pakęsti? Jau vakar buvau niekšas, o šiandien – dvigubas, o jis vis tiek nepalieka manęs ir vis gelbėja. Tas gyvenimas, patiriant Dievo gerumą, yra stebuklingas savo malone ir švelnumu. Dievas nenustoja stulbinęs ir gelbėjęs, ir tai aš vadinu dvasiniu gyvenimu“, – sako jis.
Br. Jokūbą kai kurie žmonės laiko savo dvasios broliu. „Dalyką galima nesunkiai padaryti sudėtingą, o padaryti paprastą – sunkiau. Būti dvasios tėvu, broliu, reiškia, padėti žmogui jo situacijoje sugrįžti pas Dievą, rasti draugystę su Juo. Reikia priminti, kad Dievą žmogus turi savyje“, – sako jis.
Pagrindinė br. Jokūbo tema – širdies. Jis nuolat kalba su žmonėmis, kaip išmokti gyventi su širdimi – fantastišku organu, kuriuo mus apdovanojo Dievas. „Atvažiuoja šešiasdešimties metų moteris, prisiskaičiusi nuo Korano iki Dzeno, ir sako: „Mano širdis – ledo gabalas, kaip „skarbonkė“. Juk tai nuostabi, tobula diagnozė. Pradėjome su ta moterimi draugauti. Ji man buvo ypatinga malonė, nes pati priėjo ribą ir aiškiai diagnozavo padėtį – ji negyvena lyg turėtų širdį. Širdį ji nustūmė į periferiją, neduodama jai maisto, uždusindama. Bet širdis negali mirti – ji kenčia ir dejuoja, merdėja ir skundžiasi. Žmogus tai jaučia, jaučia tuštumą ir šaltį. Galva pilna fenomenų, dvasinių aukštybių, plonybių, o gyvenimo nėra“, – sako vienuolis.
Atėjusiems dvasinio patarimo br. Jokūbas paaiškina, kad reikia mokytis širdies kalbos. Reikia klausytis ir išmokti suprasti, išgirsti, ką širdis kalba. Tam visų pirma reikia nutildyti šurmulį galvoje, protarpiais sustoti, įsiklausyti ir mokytis atpažinti, ką širdis sako.
„Atrodytų, labai sudėtinga. Visiškai nesudėtinga! Yra momentų, kai visiškai aišku, kad širdis man tai sako. Labai paprasti dalykai – padėkoti, paklausti, kaip pasisekė, pamatyti, kad kitam negerai, ir jo dabar nekankinti. Kai tą mažą dalyką viduje išgirdęs padarysi, išgirsi didesnį. Taip pamažu pradėsi girdėti širdį nuolat kalbančią. Pradės širdyje skambėti balsas, ir tu su juo kartu gyvensi“, – sako pašnekovas.
Vien girdėti širdį nepakanka. Ją reikia ir maitinti. Širdies maistas yra geri darbai. Patys paprasčiausi – nuo šypsenos iki rankos uždėjimo ant peties: „Aš suprantu tave.“ Viskas.
„Žmonės neįvertina, kaip svarbu daryti gera kitiems. Širdis tuo maitinama. Širdies prigimtis yra duoti, mylėti, rūpintis kitu, tada ji kvėpuoja, gyvena, auga. Jei žmogus nedaro gera, širdis dūsta. Žmogus tik orą gaudo ir laksto. Jame nėra alsavimo, nėra savijautos, kad juo srūva gyvybės sultys lyg medyje“, – sako jis.
Pasak br. Jokūbo, su gyvenimo sunkumais dažniausiai susiduria tie, kurie negyvena širdimi, net nežino, kad yra toks dalykas. Gyvena galva arba kūnu – inertinėmis sistemomis. Deja, tai atsitinka ir tikintiems žmonėms, kai visas tikėjimas būna tik „galvoje“ ar tradicijos vykdymas.
Įsiklausyk
Benediktinų gyvenime pats svarbiausias žodis – „įsiklausyk“ Br. Jokūbas sako, kad itin svarbu mokėti klausytis. Būna, ateina žmonės pasitarti dėl maldos. Sako, kad vis meldžiasi, o nelabai koks jausmas aplanko. „Ar Jūs maldose klausotės?“ – paklausia br. Jokūbas. Juk žmogus prašo, dėkoja, džiaugiasi – „transliuoja“, bet nesiklauso. Žmogus tik produkuoja triukšmą.
Savo vardą „Jokūbas“ vienuolis sako išgirdęs. Dabar tai tapo metodu. Vyras turėjo ryškią patirtį, kai jam pavyko mesti rūkyti. Rūkė gal penkiolika metų, kabinete su bendradarbiu nuolat skendėjo dūmuose. Norėjo mesti, vis nepavykdavo, buvo nusiminęs ir nežinojo, ką daryti. „Sakydavau – ateis laikas, ir aš mesiu. Pradėjau tai kartoti, dvejus metus ta mintis sukosi. Ir ką galvojate? Vieną kartą einu vakare pro televizijos bokštą, rūkau. Apie septintą valandą vakaro, pakeliui dar penkios cigaretės, reiškia, iki miego jų dar turiu. Keliu ranką ir pusiaukelėje rankos judesio burnos link aiškiai išgirstu: „Dabar.“ Ir numečiau. Ir viskas“, – sako vienuolis.
Jis žinojo – tąkart būtų nepaklausęs, vargu ar antrą kartą būtų išgirdęs. „Reikia paklusti. Man tai tapo reikšminga ryšio su savo galinguoju vidiniu organu – širdimi – patirtimi. Iš jos mums reikia išmokti gauti žinias ir pagalbą. Reikia mokėti jas išgirsti, pažinti, – sako br. Jokūbas. – Bet niekada neišmoksi, jei nevykdysi.“
Šį įsiklausymo metodą vienuolis dažnai rekomenduoja tiems, kurie turi padaryti svarbų pasirinkimą gyvenime. Reikia užduoti klausimą, jį nešiotis ir laukti atsakymo. „Didieji apsisprendimai – ne galvos dalykai. Jei žmogus priima sprendimą galva, jis yra labai netvirtas. Jei sprendimas išnešiotas, subrandintas ir išgirstas kaip vidaus, visumos atsakas, jis yra su pamatu ir į jį galima atsiremti“, – sako vienuolis.
- O koks gi tas klausimo, kuris jauną mokslininką buvo įstūmęs į aklavietę, atsakymas?
- Tai atsitiko gana įspūdingai. Lūkuriuodamas svetimame vienuolyne, bevartydamas atsitiktinį žurnalą, atverčiau puslapį, kuriame tebuvo vienintelis sakinys: „Viskas, kas neatiduota, prarasta“ (Šv. Bernadeta). Tai buvo žaibo šviesa, kuri man iki šiol jau 18 metų šviečia, besistengiant pasukti žvilgsnio ir įpročių ratą į priešingą pusę. Dabar jau žinau, kodėl anas kelias atvedė į aklavietę.